Genel Başkanımız Mustafa Toruntay, Ankara basınıyla iftarda bir araya geldi. Genel Merkez Yemek Salonu’nda gerçekleştirdiğimiz yemek daveti sonrası Genel Başkanımız, gündem hakkında değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Taşeron konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız; “Taşeron meselesiyle alakalı çözüme kavuşan konular oldu ama bu işin bir ayağı eksik. Bize göre bu konuda daha da yapılması gereken işler var. Bilindiği üzere 85 bin işçi kardeşimiz kadro alamadı, bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi gerekli. Kiralık araç şoförü olarak çalışan emekçilerimizde de aynı sıkıntı var. İnşallah hükümet yetkililerimiz yakın zamanda bu konuyu da çözüme kavuşturur” dedi.

Basın mensuplarının, Taşeron düzenlemesinin ardından sendikal hayatta ne gibi değişimlerin yaşandığıyla ilgili sorusunu cevaplayan Başkanımız Toruntay; “Toplu iş sözleşme yapma ve çalışanların haklarını ileri taşıma noktasında 900 bin işinin şimdilik ciddi bir hakkı görülmüyor. Yüksek Hakem Kurulu’ndan çıkan şartlara göre hareket edilecek. Bence bu sıkıntılı bir süreç. Umuyoruz yeni oluşacak Meclis, bununla ilgili bir çerçeve anlaşması çıkartıp, serbest toplu pazarlık sistemi içerisinde kadroya geçen bu arkadaşlarımızın da diğer sendikalılar gibi haklarını almasını sağlar” yorumunda bulundu.

Partilerin seçim beyanname ve bildirgelerinde çalışma hayatına ait vaadlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Başkanımız Mustafa Toruntay; “Çalışanların iş barışını sağlayacak ve haklarını ileriye taşıyacak her yaklaşımı değerli buluyoruz. Bu konuda atılacak her adımı sonuna kadar destekleriz” dedi.

24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimiyle ilgili düşüncelerini de açıklayan Genel Başkanımız; “İnşallah seçimler ülkemizin daha da iyi yönetilmesine vesile olur” dileğinde bulundu.

Düzenlediğimiz programa Genel Başkan Yardımcımız Murat Şimşek’de katıldı.