Gazilerimiz, Cesaretin ve Fedakarlığın En Canlı Sembolleridir

Genel Başkanımız Mustafa Toruntay, 19 Eylül Gaziler Günü’nü yayımladığı bir mesajla tebrik etti

Başaknımız Toruntay mesajında; “Türk kahramanlığının sönmeyen meşalesi olan Gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Meclisimiz tarafından 19 Eylül 1921 yılında ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı verilmiş ve bu tarih ‘Gaziler Günü’ olarak kabul edilmiştir. Alınan bu karar, büyük milletimizin gazi ve şehitlerine duyduğu minnet ve saygının da açık bir göstergesidir. Üzerinde yaşamaktan gurur duyduğumuz bu cennet vatan uğruna cepheden cepheye koşan ve hiç düşünmeden şehit olmayı göze alan Gazilerimiz, cesaretin ve fedakarlığın en canlı sembolleri, büyük ülkemizin medarı iftiharıdır.  

‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla düşmana göğsünü siper eden şanlı ordumuz, ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne kast edenler karşısında bir ve diri olmuşlardır. Tarihteki o anlayış, bugün de canlıdır, bugün de diridir. 15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimiz tarihte olduğu gibi yine ve yeni bir destan yazmış, yine büyük bir cesaret örneği göstermiştir. Ayrıca bu büyük millet, 15 Temmuz’da gösterdiği irade ve cansiperane mücadelesiyle ‘Gazi Millet’ unvanını taşımayı hak ettiğini bir kez daha tüm dünyaya ispat etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, mukaddes değerlerimizin muhafazası ve terörle mücadelede hayatlarını gözünü kırpmadan tehlikeye atan gazilerimizi şükran ve minnetle yâd ediyor, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.